2017 EHLİYET HARCI ÜCRETLERİ NE KADAR?

2017 ehliyet harç ücretleri

Herkesin merakla beklediği ehliyet harç ücretleri belli oldu. Daha önce medyada %3,83 oranında zam yapılacağı ifade ediliyordu. Fakat yapılan zam oranı %7,5 oldu. Zamlar resmi gazetede yayınlandı. 1 Ocak 2017 tarihinde uygulanmaya başlayacak. Alt kısımda zamlı ehliyet harç ücretlerini görebileceksiniz.

 

Ehliyet harç ücreti nedir?

Pek çok sürücü adayı ödediği harç ücretlerinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor. Biz de bu noktada kafanızda kalan soru işaretlerini bir nebze olsun aydınlatmak isteriz. Kalem kalem ödediğiniz ücretlerin ne olduğunu bilmenizi isteriz. Ehliyet harç ücreti 3 kalemden oluşuyor.

- Sürücü belgesi harç ücreti: Ehliyet alabilmeniz için 1 defaya mahsus ödemeniz gereken harç türüdür. Sınıflara göre ehliyet harç ücretleri altta listelenmiştir. Resmi gazetede yayınlanmıştır.
- Değerli kağıt ücreti: Ehliyet, pasaport ve kimlik gibi kağıtlar değerli kağıt olarak geçmektedir. Ehliyet kartı alabilmeniz için değerli kağıt ücreti ödemeniz gerekir. 2017 yılı için 117 TL olarak belirlenmiştir. Resmi gazetede yayınlanmıştır.
- Vakıf payı: Trafik vakfına ödemeniz gereken bağış. 2017 yılında 22 TL'dir.

 

Sınıflara göre 2017 ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Sürücü belgesi harç ücreti + Değerli kağıt ücreti + Vakıf payı

A1, A2 ve A SINIF HARÇ ÜCRETİ: 143,70 TL + 117 TL + 22 TL
B SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 433,10 TL + 117 TL + 20 TL
F VE H SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 143,70 TL + 117 TL + 22 TL
DİĞER SINIFLARIN ÜCRETİ: 143,70 TL + 117 TL + 22 TL
C1,C1E,C,CE,D1,D1E,D,DE : 143,70 TL + 117 TL + 22 TL

Ehliyet sınıf ekleyenler ise hangi sınıfın ehliyetini alacaksa Sürücü belgesi harç ücreti + Değerli kağıt ücreti + Vakıf payı şeklinde ödemelerini yapmak durumundadır.

 

Bankaya ödeme nasıl yapılır?

Üste kalem kalem verilen ehliyet harç ücretlerini bankaya öderken veznedara tek tek saymanıza gerek yok. Hangi sınıf ehliyet için harç ücreti yatırmak istiyorsanız onu belirtmeniz yeterlidir. Örneğin B sınıfı için harç ücretlerini yatırmak istiyorum dediğiniz vakit veznedar kendi sisteminden ödenecek ücretleri görerek ödeme alıyor. ATM veya internet bankacılığıyla ödemeleri yapsanız da ilgili bankanın veznesinden tahsil edilmiştir kaşesi vurdurmanız gerekecek. Egm randevu sayfasında bununla ilgili bir duyuru yapıldı. "İnternet Bankacılığına yatırılan ücretlere karşılık alınan tahsilat makbuzlarının her nüshası için, ilgili banka şubesince TAHSİL EDİLMİŞTİR kaşesi basımı zorunludur. basılı olmayan belgeler kabul edilememektedir." Şeklinde duyuru yapılmıştır.

 

Ödemeler hangi bankalara yapılabilir?

AKBANK,AKTİF YATIRIM BANKASI , ALBARAKA TÜRK , ANADOLUBANK, FİNANSBANK, ING BANK, KUVEYT TÜRK,  ŞEKERBANK, TEKSTİLBANK, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, HALK BANKASI, VAKIFLAR BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

 

2017 Ehliyet yenileme harç ücreti ne kadar?

Merak edilen diğer önemli konulardan biri ehliyet yenileme 2017 yılında ne kadar olacağıdır. 01/01/2016 tarihinde başlayan ehliyet yenileme süresi 31/12/2020'de tamamlanacak. 2016 yılında 15 TL ödenen kart ücretine 2017 yılında herhangi bir zam yapılmadı. Zaten ehliyet yenileme yapanlar Sürücü belgesi harç ücretini ödemiyor. Üstte belirttiğimiz gibi Sürücü belgesi harç ücreti bir defaya mahsusu ödenen bir ücrettir. Fakat Değerli kağıt ve Vakıf payını indirimli ödüyor. Ehliyetinizi yenileyip tekrar yenileme yaptığınızda ücret 15 TL olmayacak. Bu durumda 117 TL + 22 TL ödemeniz gerekecek.

Ehliyet yenileme ücreti şu an için:
15 TL ücret (Değerli kağıt + Vakıf payı) şeklindedir.


Ehliyet harç ücretini 2016'da ödeyenler ne yapacak?

Ehliyet harç ücretini 2016 yılında ödediyseniz 2017'de zam nedeniyle ortaya çıkan farkı ödemeniz gerekecek

2017 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?


2017 Ehliyet sınav takvimi açıklandı. 2017 yılında toplam 5 sınav yapılacaktır. 2017 Direksiyon sınav tarihleri henüz belli olmamıştır. Belli olduğu zaman eklenecektir.

-11 Şubat 2017 Ehliyet sınavı
-20 Mayıs 2017 Ehliyet sınavı
-29 Temmuz 2017 Ehliyet sınavı
-07 Ekim 2017 Ehliyet sınavı
-23 Aralık 2017 Ehliyet sınavı

2017 Ehliyet sınav saati kaçta?

2017 yılında yapılacak ehliyet sınavlarının saati değişti. 14:00'te başlayacak sınav 1 saat sürecek ve 15:00'te sınav bitecektir.

 

2017 Ehliyet sınavlarının son başvuru tarihleri ne zaman?
-11 Şubat 2017 Ehliyet sınavı - 10 Ocak 2017
-20 Mayıs 2017 Ehliyet sınavı - 10 Mart 2017
-29 Temmuz 2017 Ehliyet sınavı- 10 Haziran 2017
-07 Ekim 2017 Ehliyet sınavı - 10 Eylül 2017
-23 Aralık 2017 Ehliyet sınavı- 10 Kasım 2017

Ehliyet başvurularınızı son güne bırakmayınız. Temelde başvuru tarihleri bir önceki ayın 10'unda sonra ermektedir. Fakat kontenjanlar dolabileceği için çok geç kalmadan girmek istediğiniz sınav için sürücü kursuyla iletişime geçiniz. Aksi taktirde sıradaki sınava kalabilirsiniz.

 

Eğer merkezi sınavları beklemek istemiyorsanız bu durumda elektronik sınavı araştırmanızı öneririz. Her elde bulunmayan bir uygulamadır. 15 günde bir yapılıyor. Merkezi sınavların sonuçları 12 günde açıklanıyorken elektronik sınavların sonucu aynı saatte açıklanıyor. Hemen sınav sonucunuzu öğrenip direksiyon sınavı için sürücü kursunun size tarih vermesini bekliyorsunuz.


Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Mersin, İstanbul(Anadolu, Avrupa), İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Samsun ve Sivas'ta elektronik ehliyet sınavı(e-sınav) yapılmaktadır.

 

2016 yılı itibariyle ehliyet yaşları değişti tabloyu inceleyiniz.

 

2017 EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ TÜM AYRINTILARIYLA


Geçen yıl Türkiye genelinde başlayan ehliyet yenileme işlemi kademeli olarak devam etmektedir.  Bu yazıda 2017 yılında ehliyet yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattık.

 

Ehliyet yenileme ücreti 2017'de ne kadar?

2016 yılında başlayan ehliyet yenileme işlemlerinden toplam 15 TL alınıyordu. 2017 yılında herhangi bir zam yapılmadı. Yapılsa dahi normal kart ücreti kadar artmayacak. Bu konuda sosyal  medyada bir takım haberler çıkmış olsa da itimat etmeyiniz.

 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Aslına bakarsanız yenileme için istenen çok bir belge yok.

- Aile sağlığı merkezine gidip Aile hekimizine ehliyet yenileme için sağlık raporu almak istiyorum diyorsunuz. Sizi muayene edip sürücü olur sağlık raporunu dakikasında veriyor. Herhangi bir  ücret ödemiyorsunuz. İşin istisnası ise herhangi bir rahatsızlığınız varsa veya aile hekimi şüphe ederse bir üst kuruluşa yönlendirebiliyor.

-Eğer kaybetmediyseniz eski sürücü belgenizi yanınıza alıyorsunuz. Eğer kaybettiyseniz  Emniyette kayıp olduğunu belirtiyorsunuz. Ekstra herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Fakat  yeni ehliyetinizi kaybettiyseniz durum farklı bu durumda harç ücretiniz 137 TL civarı oluyor.

- 2 Adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacak. Fotoğrafçılar çekiyor. Fotoğrafçıya sorduk  biyometrik fotoğraf ne kadar? 6 Tanesi 20 TL, 12 Tanesi 25 TL. Biyometrik fotoğrafı Türkiye'de 1 Ocak 2017 itibariyle kullanabileceğinizi de belirtelim.

- Kan grubu kartı. Eğer kan grubunuzu biliyorsanız beyan vermeniz yeterli. Eğer kan gurubunuz kimliğinizde yazıyorsa o da yeterlidir. Kan grubunuzu bilmiyorsanız sağlık ocağından veya herhangi bir polilinikten parmak ucundan kan vererek 5 dakika içnde öğrenebilirsiniz.

- Son olarak 15 TL (Değerli Kağıt ve Vakıf payı) ücretini ödediğize dair banka dekontu lazım olacak.

 

Ehliyetimi nerede yenileyebilirim?

Eskiden ehliyet ile ilgili işlemler, Ehliyetinizin bağlı bulunduğu Trafik tescil biriminde  yapılıyordu. Bu günler çok eskide kaldı. Artık her şey online sistemle merkezi olarak yapılıyor.  Yani Türkiye'nin neresinde olursanız olun ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

 

Ehliyetim hangi adrese gelecek?

Ehliyet yenileme işlemi sırasında beyan ettiğiniz adrese PTT yoluyla ehliyetiniz gönderilmektedir. Aynı zamanda beyan ettiğiniz telefona kargo takip numarası gönderiliyor. Bu takip numarasıyla ehliyetinizin nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

 

Ehliyet yenileme için başvurduğumda araç kullanabilecek miyim?

Evet bu durumda düşünülmüş. Ehliyet yenilerken size bir A4 kağıt verilecek. Bu A4 kağıtta sizin  ehliyet bilgileriniz yer alacak. 15 Gün geçerliliği var. Zaten en geç 1 hafta içinde  ehliyetiniz elinizde olacaktır. Bu geçici ehliyet belgesi yani EK-50(Geçici Ehliyet) konusunda şüphe etmeyiniz ehliyet gibi geçerlidir.

 

Ehliyetimi değiştirmek istemiyorum ne zamana kadar sürem var?

Ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31 Aralık 2020'dir. Bu süreye kadar isterseniz değiştirmeyebilirsiniz. Zaten 1 Ocak 2016 tarihinde başladı yenileme işlemleri.

 

Ehliyet yenileme için sağlık raporu kaç yılda bir değiştirilir?

Ehliyet yenileme için sağlık raporu almak zorundasınız.Ehliyet yeniledikten sonra;

-M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sürücü belgeniz varsa 10 yılda bir ehliyetinizi  değiştirebilirsiniz.  

-C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sürücü belgeleriniz varsa 5 yılda bir değiştirmek  zorundasınız.

 

Ödemeler hangi bankalara yapılabilir?

AKBANK,AKTİF YATIRIM BANKASI , ALBARAKA TÜRK , ANADOLUBANK, FİNANSBANK, ING BANK, KUVEYT TÜRK,  ŞEKERBANK, TEKSTİLBANK, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, HALK BANKASI, VAKIFLAR BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

Üste görüldüğü gibi bir çok bankada ödeme yapılabilmektedir. Ödemeleri online değil vezneden  yapınız. Çünkü Emniyet internetten ödeseniz bile vezneden tahsil edilmiştir ibaresi vurulmasını istiyor.

 

Ehliyetimin dengi ne olacak?

Çok merak edilen konulardan birisi ehliyet yenileme sonrası yeni ehliyet sınıfınızın ne olacağıdır. Bu konuda şunu açıkça belirtmekte fayda var. Her ne kadar ehliyet yenileyince bir  çok sınıfla karşı karşıya da kalsanız esas bilmeniz gereken nokta 2016 öncesinde kanunen hangi aracı kullanabiliyorsanız ehliyet yenileme işlemi sonrasında da aynı aracı kullanabileceksiniz. Kazanılmış hakkınız kaybedilmez.

 

Ehliyet dönüşüm tablosu.

Alt kısımda ehliyet dönüşüm tablosu yer almaktadır. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Resme tıklayınız.

ehliyet yenileme

2017 EHLİYET RANDEVU ALMA

2017 ehliyet randevu

Ehliyet randevu alma, Gerekli belgeler ve harç ücretleri hakkındaki tüm bilgileri alt kısımda listeledik.


Ehliyet randevu nasıl alınır?

Ehliyet randevu alabilmenizin ilk koşulu güncel bir telefon numaranız ve mail adresenizin olması gerekiyor. Eğer mail adresiniz yoksa öncelikle bir mail adresi açmanız gerekir. Ardından verdiğimiz linkten randevu sayfasına yönelerek ehliyet randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alabilmeniz için öncelikle randevu alacağınız ilçede boşluk olması gerekiyor. Eğer boşluk yoksa başka bir ilçeden alabilirsiniz. Hatta istediğiniz herhangi bir ilden de randevu almanız mümkündür.

 

Ehliyet randevu almak için tıklayınız.

 

Ehliyet yenileme için randevu almam gerekiyor mu?

Evet Emniyet'te yapılacak tüm işlemler için randevu almanız gerekiyor.
- Ehliyet yenileme randevusu
- İlk defa ehliyet alma için randevu
- Sınıf ekleme randevusu
- Kayıp ehliyet randevusu

 

Randevuya gitmeden önce mi ödemeleri yapmalıyım?

Evet ehliyet randevuya gitmeden ödemeleri bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Ödemenin ardından banka dekontunuzu yanınıza almayı unutmayınız.


Kayıp ehliyet için ceza var mı?

Hayır kayıp ehliyet için ekstra bir ceza bedeli bulunmuyor.


Mail adresini yanlış girdim ne yapmalıyım?

12 saat sonra tekrar deneyiniz. Sistem tarafından gönderilen linkin 12 saat geçerliliği var.

 

Ehliyet randevumu iptal edebilir miyim?

Evet ehliyet randevunuzu iptal edebilirsiniz. Eğer randevuya gitmeyecekseniz iptal etmenizi öneriyoruz. Çünkü bu şekilde bir kaç defa gitmezseniz sistem tarafından ceza alma ihtimaliniz var. Randevu iptal edebilmeniz için size verilen referans kodunu unutmayınız.

 

Ehliyet randevu tarihimi değiştirilebilir miyim?

Evet ehliyet randevunuzu değiştirebilirsiniz. Bunun için randevu sonunda size verilen referans numarasını bir kenara kaydedin.


Daha önce ehliyet alırken parmak izi vermiştim tekrar vermem gerekir mi?

Hayır gerekmiyor. Fakat daha önce parmak izi vermeyenler emniyette parmak izi vermeleri gerekir.

 

Ehliyetim kaç günde gelir?

Tüm işlemlerinizi yaptıktan sonra ehliyetiniz tahminen 1 hafta içinde gelir. Lütfen telefon ve adres bilgilerinizi doğru veriniz. PTT araclıığıyla adresinize ehliyetiniz gönderilecektir. Aynı zamanda ehliyetinizin taşıma durumunu takip için size barkod numarası gönderilecek.

 

Ehliyetim gelmeden sonra araç sürebilir miyim?

Evet sürebilirsiniz. Geçici belge veriliyor. Geçerliliği 15 gündür. Zaten tahminen 1 haftaya ehliyetiniz elinizde olur. Geçici belge normal ehliyet gibi geçerlidir fakat resmi işlemlerde kimlik gibi kullanılamaz.

 

Ehliyet harç ücretlerini 2016'da ödedim, 2017'de zam geldi ne yapmalıyım?

Ehliyet harç ücretlerini 2016'da ödeyenlerin 2017 zamlı fiyat farkını ödemeleri gerekir. Ödemeleri yaptığınız birimden zam farkını ödeyip banko dekontunu alınız. Toplam tutarların tutması gerekiyor.

 

Ehliyet için sağlık raporunu nerelerden alabilirim?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminden ücretsiz alabilirsiniz. Özel polikliniklerden de belli bir ücret karşılığı almanız mümkündür.

Ehliyet randevu gerekli belgeler nelerdir?