Sürücü adayları 21 Nisanda gerçekleşecek olan ehliyet sınavına hazırlanmaya başladı. Adaylar bu süreçte nasıl, hangi konulara ve kaç puan almak için çalışmaları gerektiği konusunda zaman zaman endişe yaşamaktadır. 21 Nisan’da gerçekleşecek olan ehliyet sınavında adaylara 23’ü trafik ve çevre sorunları, 12’si ilk yardım, 9’u araç tekniği ve 6’sı da trafik adabı olmak üzere toplam 50 soru yöneltilecektir ve toplam süreniz 60 dakika olmaktadır.

21 nisan ehliyet sınavı

 

Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

Adaylar, sınava hazırlık yaptıkları aşamada en iyi teknik olarak kayıt oldukları kursların derslerini takip etmeli ve derslere katılmalıdır. Çünkü bütün bilgileri kitaptan okuyarak her daim hatırlayamayız. Uygulama yapıldıkça pratikleşir ve sonunda gözümüzde büyüttüğümüz parçalara alıştığımızı fark ederiz. Bununla birlikte teoride ismini bildiğimiz ama tanımadığımız parçalar, yapılan uygulamalarda kurs öğretmeninin göstermesiyle kalıcı hale gelir ve bu da sınavda bize net yapmak için avantaj sağlar. Kursların biz farkında olmadan kazandırdığı birikimler, çoğu kitaplarda bulamayacağımız hatta kimimizin önemsemediği küçük ayrıntılar, sınavı başarılı bir şekilde geçmek için en iyi yardımcılardan biri olmaktadır.


Kursa kaydolduğumuzda verilen kitaplarda ve internet üzerinde geçmiş yıllara ait yayınlanmış olan sınav sorularını çözmek de fayda sağlamaktadır. Çünkü önceki dönemlere ait sınav soruları da birbirine benzerlik gösterdiğinden karşınıza çıkacak soru tipi yabancı gelmeyecektir ve mantığını kavradığınızdan cevaplama aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Bunun da size hem zaman tasarrufu hem de doğru cevap getirisi olacaktır.


Son dönemlerde sınav sorularında bir kısmının geçmiş yıllardaki sorularla benzerlik gösterirken bir kısmının da yenilendiği gözlenmiştir. Adayların sınavlarda en çok zorlandığı kısmın ise ilk yardım olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle ilk yardım sınavlarda diğer konulara göre daha belirleyici unsursur.

 

Ehliyet Sınavında Sorumlu Olunacak Konular Hangileridir ?

MTKS sınavında adaylara 4 (dört) teorik, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkı verilmiştir. Sınav döneminde sınava girmeyen adayın 1 hakkı kullanılmış olarak kabul edilir. Teorik sınava girecek olan adaylar ; ‘M’, ‘A1’, ‘A2’, ‘A’ ,’B1’ ‘B’ ve ‘F’ sertifikalı İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerinden sorumlu tutulacaktır.
‘D1’, ‘D’, ‘C1’, ‘C’ VE ‘CE’ sınıfına ait sürücü sertifikası alacak olan adaylarda deneyim şartı arandığından teorik sınavda muaf tutulacaklardır.

 

Ehliyet Sınavında Başarılı Olmak için Kaç Puan Alınmalı ?

Sınava girecek olan adayların akıllarına en çok takılan konulardan biri yanlışların doğruyu götürüp götürmediğidir. Diğer sınav sistemlerinden farklı olarak ehliyet sınavında yanlışınız doğruyu götürmemekte ve doğrularınız dikkate alınmaktadır. Bir diğer konu ise ‘ Sınavı geçmek için kaç puan almalıyım? ‘ sorusudur. Doğru cevap sayınız 100 puan üzerinden değerlendirmeye alınır ve hesaplama yapılır. Bu doğrultuda 100 puan üzerinden 70 ve üstü alan bir sürücü adayı sınavı başarıyla geçmiş sayılır. 70 puan ve üstü almak isteyen adaylar 50 sorudan en az 35 soruyu doğru cevaplandırmalıdır. Her sorunun değeri 2 puan olmaktadır ve puanlama eşit aralığa sahiptir. En az 35 doğrunuzun olduğu sınavda 6 soruluk trafik adabının tamamını yanlış yapsanız da sınavı geçmiş sayılırsınız.

 

Sınavda Başarısız Olunursa Ne Olur ?

Sınavda başarısız olmanız durumunda tekrar teorik dersleri almak zorunda kalmazsınız ancak sonraki sınava girebilmek için sınav ücretini tekrar ödemek zorunda kalırsınız. Bir sonraki sınav tarihi ise 4 Ağustos 2018 olarak belirlenmiştir.

 

Sınav Ücretleri Ne Kadar ?

Uygulama ve teorik olarak iki farklı oturumda gerçekleşecek olan sınavın ücretleri de farklı olmaktadır.
Direksiyon uygulama ücreti 2018 yılı için 100 ₺’dır.
Teorik sınav ücreti 2018 yılı için 75 ₺’dır ve 23.02.2018’de ödeme süresi başlayan sınavın son ödeme tarihi 28.03.2018’dir.

 

Sorular ve sonuçlar hangi tarihte açıklanacak ?

Sınav soruları çoğunlukla 4-5 gün içinde açıklanmaktadır. Adaylar sınav sonuçlarını ise 3 Mayıs 2018 Perşembe günü öğrenebileceklerdir.

 

Ehliyet Sınavına Girerken Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler Nelerdir ?

Sınav giriş belgeniz, kimliğiniz/pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalıdır.
Yumuşak uçlu ve siyah kurşun kaleminiz, silginiz ve kalemtraşınız da sınav yanınızda bulundurulmalıdır.

 

Sınavda  Kaç Tür Kitapçık Var?

Sınavda kitapçıklar 4 farklı isimle gruplandırılmıştır. Bunlar sırayla K Kitapçığı, L Kitapçığı, M Kitapçığı ve L kitapçığıdır. Sorular MEB tarafından yapılıyor ve daha sonra PDF formatında yayınlanıyor.

Ehliyet Sınav Soruları PDF Olarak Yayınlandı!

10 Şubat 2018 Cumartesi yapılacan ehliyet sınavının soruları bugün açıklandı! Alt kısımdan soruları indirebilirsiniz. Sınavda toplam 35 doğru yaparak 70 puan almanız gerekiyor. Başarılar.

 

10 Şubat Ehliyet sınavı soruları ve cevapları 

Soruları indirmek için:

2. Grup: K KitapçığıL KitapçığıM KitapçığıN Kitapçığı

 

Soruları Online Çöz

10 Şubat 2018 Ehliyet sınav soruları

 

Şimdi gözler sonuçlarda! Sorulardan kaç puan yaptığını hesaplayan adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Meb sene başında açıklanma tarihini kılavuz üzerinde paylaşmıştı. Kılavuza göre sonuçlar 22 şubat perşembe günü açıklanıyor sonuçlar. {MIDDLE_ADSENSE}

Başarılı olan adaylar ardından direksiyon sınavına girecekler. Sonuçlar açıklandıktan sonra ortalama 3 hafta sonra sınavlar yapılıyor. Ama yoğunluk çok önemli direksiyon sınavı 2 ay sonrada gerçekleşebilir. En iyisi kurstan bunu öğrenmek olacak tabi ki. 

29 TEMMUZ 2017 EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI AÇIKLANDI!!!

Binlerce kişinin girdiği ehliyet sınavı 29 Temmuz 2017 tarihinde yapılmıştı. Ehliyet sınav soruları MEB tarafından 01/08/2017 tarihinde erişime açıldı. 29 temmuz ehliyet sınavında yeni tipte sorular eklendi. Özellikle sürücü adayları ilk yardım alanındaki sorularda zorlandıklarını belirtmektedir. 

Ehliyet sınavında 2016 yılı ve öncesinden kalan adaylar 1.Grup sorularını çözerken, 2016 yılı ve sonrasında ehliyet sınavına giren sürücü adayları ise 2.Grup sorularını çözmektedir. 

29 Temmuz 2017 Ehliyet sınavı soruları 

1. Grup ehliyet sınav soruları indir

2. Grup ehliyet sınav sorular indir

Resmi sayfadan indirmek için tıklayınız 

Ehliyet sınavına giren adaylar şimdi sonuçları beklemektedir. Sonuçlar 12 sonra açıklanıyor. Sürücü adayları sonuçlar açıklandıktan sonra sınavdan başarılı olursa ikici aşama olan direksiyon sınavlarına girecekler. Direksiyon sınavlarında başarı oranları teorik sınava göre daha düşük. Direksiyon sınavları sıkı bir denetim altında yapılmaktadır. Direksiyon sınavlarında hataya karşı tolerans oldukça azdır. Bu noktada kursiyerler direksiyon sınavlarına hazırlanırken işi olabildiğince ciddi tutmalı tüm süreçlere etkin katılmaları önerilmektedir.

Ehliyet sınavından kalan kursiyer sıradaki merkezi sınava girecektir. Sıradaki merkezi sınav ise 07 Ekim 2017 Cumartesi saat 14:00'te yapılacaktır. Bu sınav merkezi sınavların bu yıl içerisindeki dördüncü sınavıdır.Eğer kursiyer isterse kendi ilinde elektronik sınav merkezleri bulunuyorsa sürücü kursu vasıtasıyla elektronik ehliyet sınavına girebilir. Elektronik ehliyet sınavına başvuran bir aday ortalama 15-20 gün içerisinde sınava girip aynı saatte sonucunu öğrenebilir en kısa zamanda direksiyon sınavına girme hakkı da kazanır.

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı

2017 yılı ikinci sınavı olan ehliyet sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde yapıldı. Binlerce sürücü adayının ter döktüğü sınavda adaylara toplam 50 soru soruldu. Her sorunun puan değerinin 2 puan olduğu sınavda en az 35 soruyu doğru cevaplayan ve 70 puan alan sürücü adayı başarılı olacak. Yanlış verilen cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Sınav süresi 60 dakika olan 20 Mayıs 2017 ehliyet sınavı saat 14:00’te başladı ve 15:00’te de sona erdi.

Sınavı biten adaylar şimdi sınavda sorulan soruların cevaplarını ve sınav sonucunun ne zaman açıklanacağını merak etmektedirler. Bu yazımızda merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını bulacaksınız. Detaylar yazımızın devamında.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınav sonuçları sorgulama

Ehliyet sınav sonuçları

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınav soruları açıklanmıştır!!!

Ehliyet soruları online çöz

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Adaylar merkezi olarak yapılan ehliyet sınavının sonucunu hemen öğrenememektedir. Ehliyet sınav sonuçları genelde sınavın yapıldığı günden itibaren 10-12 gün içerisinde internet üzerinden açıklanmaktadır. 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ehliyet sınavının sonucunun da 01 Haziran 2017 tarihinde açıklanması öngörülmektedir.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları Ne Zaman Açıklanır?

Daha önceki merkezi yapılan ehliyet sınavlarına baktığımızda sınav sorularının ve cevaplarının sınavın yapıldığı günden itibaren 3 veya 6 gün sonra açıklandığını görmekteyiz. Bu verilere göre 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ehliyet sınavı soru ve cevaplarının da 27 Mayıs 2017 tarihine kadar açıklanması beklenmektedir. Ehliyet sınavı soruları ve cevapları internet üzerinden açıklanmaktadır. Sorular ve cevaplar açıklanır açıklanmaz sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavında Başarılı Olmak İçin Alınması Gereken puan Kaçtır?

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınavında adaylara 12 soru ilk yardım bilgisi, 23 soru trafik ve çevre bilgisi, 9 soru motor bilgisi ve 6 soru trafik adabı bilgisinden olmak üzere toplam 50 soru soruldu. 60 dakikada bu sorulara cevap vermesi istenen adaylardan 50 sorunun en az 35 tanesini doğru cevaplayan ve 70 puan alan 20 Mayıs 2017 ehliyet teorik sınavını kazanmış olacaktır.

Yanlış verilen cevapların doğru cevapları götürmediği sınavda sorular 4 şıktan oluşan çoktan seçmeli sorulardır.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Teorik Sınavını Kazandım Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

20 Mayıs 2017 ehliyet sınavında en az 70 puan alarak başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavları genelde sınav sonuçları açıklandıktan 2 veya 3 hafta sonra yapılmaktadır. Direksiyon sınavlarının yapılacağı tarihler ilçelerdeki yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden en net bilgiyi sürücü kursundan almanızı öneriyoruz.

Direksiyon sınavları eski sınavlara nazaran daha önem kazanmıştır ve daha zorlaşmıştır. Bu yüzden sürücü kursunun verdiği direksiyon eğitimlerini tamamlamanız faydanıza olacaktır.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar Ödeyeceğiz?

Ehliyet alabilmeniz için başarılı olmanız gereken iki sınav vardır. Bu sınavlardan ilki teorik sınavdır. Teorik sınavda en az 70 puan alarak başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavından da başarılı olursanız ehliyetinizi alabilirsiniz. Peki bu sınavlara girebilmek için ne kadar ücret ödememiz gerekmektedir?

Ehliyet teorik sınavı içi 70 TL ücret ödemeniz gerekirken, direksiyon sınvı için ödenecek ücret ise 80 TL’dir.

EHLİYET SINAVINDA ÇIKMIŞ SORULAR

Alt kısımda şimdiye kadar sorulmuş yeni müfredat çıkmış ehliyet sınav soruları yer almaktadır. Merkezi sınavlara ve elektronik ehliyet sınavlarına girenler alta ki soruları çözebilir. Soruları çözmek için alt kısımdaki linklere tıklayınız.

ÇIKMIŞ EHLİYET SINAV SORULARI

{MIDDLE_ADSENSE}

Her bir sınavda toplam 50 soru bulunmaktadır. Yeni sistem ehliyet sınavları 2013 yılında başlamış olup , 2018 yılında devam etmektedir. Ehliyet sınavları 60 dakika sürmektedir. Sınavlar Türkiye genelinde 14:00'te başlayıp 15:00'te bitmektedir.

Türkiye genelinde pilot olarak 50 ilde elektronik ehliyet sınavı yapılmaktadır. Elektronik ehliyet sınavına giren adaylara sınavdan çıktıktan sonra herhangi bir kitapçık verilmemektedir ve daha sonra ehliyet soruları açıklanmamaktadır. Bu nedenle elektronik sınava hazırlanan adaylara kendilerini test etmeleri amacıyla altta gördüğünüz merkezi sınavlarda sorulan soruları çözmelerini tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki süreçte 21 Nisan 2018 ehliyet sınavı için çıkmış ehliyet sınav sorularını online çöz ve değerlendir.

 

17 ARALIK 2016 EHLİYET SINAVI HAZIRLIK SAYFASI

17 ARALIK 2016 EHLİYET SINAVI TÜRKİYE GENELİNDE YAPILMIŞTIR. EHLİYET SINAV SORULARI AÇIKLANMIŞTIR!!!

 

EHLİYET SINAV SORULARI

 

10 Aralık 2016 tarihinde yapılması planlanan yılın 6. Ehliyet sınavı 17 aralık 2016 tarihine ertelendi. Bu sayfa üzerinden bilmeniz gereken önemli konuları paylaşacağız. Aynı zamanda sınavla ilgili güncel haberleri öğrenebilirsiniz. Bu site üzerinden çıkmış sınav sorularını da çözebilirsiniz.

 

Ehliyet sınavında kaç soru sorulur?

Toplam 50 soru var. İlk yardım 12 sorudur. Trafik 23 sorudur. Motor 9 sorudur. Trafik adabı ise 6 sorudur.

İlk yardım soruları

Trafik soruları

Motor soruları

Trafik adabı soruları

 

17 Aralık 2016 Sık sorulan sorular:

  • 17 Aralık Ehliyet sınavına giriş belgesini sınava girmeden evvel sürücü kursunuzdan almanız gerekir. 12-16 Aralık 2016 tarihleri arasında sürücü kursundan alabilirsiniz.
  • Sınava iyi hazırlanmak için teorik eğitimlere eksiksiz katılmanız size fayda sağlayacaktır. 
  • Ehliyet sınavı saat 11:00'de ve sınav bir saat sürüyor. Bu sınav diğer sınavlardan farklı geç gelenler alınmıyor. Sınav yerine geç gitmeyin lütfen.
  • Teorik sınav için MEB'e 60 TL ücret ödenmesi gerekiyor. Teorik sınavdan geçerseniz eğer direksiyon sınavı için MEB'e 70 TL ücret ödemeniz gerekir.
  • Sonuçlar sınavdan 12 gün sonra açıklanmaktadır. 
  • Direksiyon sınavları ise sınavdan ortalama 4 hafta sonra yapılıyor. (14-15 Ocak 2016) Direksiyon sınavına girebilmek için öncelikle sınavdan geçmeniz gerekir.
  • Ehliyet sınavında yanlışlar doğru cevapları götürmemektedir. Her soru 2 puandır. 35 doğru cevap veren 70 alır ve başarılı kabul edilir. 50 soruya birden cevap veren 100 tam puan alır.
  • Teorik sınavdan kalanlar sıradaki sınava girmesi gerekir.  11 Şubat 2016 sıradaki sınav tarihidir.
  • 1. Gruptaki adaylar 2016 yılı öncesindeki, 2.Grup adaylar 2016 yılı ve sonrasında sürücü kursuna kaydolanları ifade eder.
  • Teorik sınavı ve direksiyon sınavını geçerseniz ortalama 1 hafta içinde dosyanız hazır olur. Harç ücretlerini ödeyip randevu alarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

27 AĞUSTOS 2016 EHLİYET SINAV SORULARI VE SONUÇLARI SAYFASI

27 ağustos 2016 ehliyet sınavı

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet soruları AÇIKLANMIŞTIR...

 

 27 Ağustos 2016 ehliyet sınavına girenlerin buluşma noktasında hoş geldiniz. Bu site üzerinden çıkmış ehliyet sınav sorularını çözerek sınava hazırlanabilirsiniz. Ertelenen 16 Temmuz 2016 ehliyet sınavı, 27 Ağustos 2016 sınavıyla birleştirilmiştir.

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Sınava hazırlanmak için konulara çok iyi çalışmanızı öneriyoruz. Bunu yanında 2013 yılından beri yeni müfredat olarak sorulmuş ehliyet sınav soruları sitede yüklüdür. Çıkmış soruları çözerek soru tiplerini de görmenizde fayda var. 

İlk yardım soruları

Trafik soruları

Motor soruları

Trafik adabı soruları

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavında kaç soru sorulacak?

16 Temmuz Ehliyet sınavında toplam 50 sorulacaktır. Bu sorulardan 12 Tanesi İlk yardım, 23 Trafik, 6 Trafik adabı ve 9 tane motor sorusu sorulacaktır. 

 {adselite}

 

27 Ağustos Ehliyet sınavı için bankaya paralar hangi tarihler arasında yatırılacak?

 Ödemeleri son güne bırakmayınız. Ayrıca ödeme yaptıktan sonra dekontu alınız. Dekontu sürücü kursu sizden isteyecektir. Sürücü kursları banka ödemelerini sizden daha sona almak üzere kendileri de ödeyebilir. Kursunuz ile iletişim halinde olunuz.

 

Ehliyet sınavı kaç saat sürüyor?

Ehliyet sınavı 60 dakika sürmektedir. Türkiye genelinde tam olarak saat 11:00'de başlıyor aday sınavı bitirmeden dışarı çıkamıyor. Sınava geç gelen sınava alınmıyor. Sınava zamanında geliniz.

 

27 Ağustos Ehliyet sınavını başarıyla tamamlamak için kaç puan gerekir?

Ehliyet sınavından başarılı olmak istiyorsanız 50 sorudan 35 tanesini doğru yapmak zorundasınız. Her soru 2 puana eşdeğerdir. Bu sınavda yanlışlar doğruları götürmediği için mantığınıza göre uygun yanıtları verebilirsiniz.

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavına giriş için ödenecek ücret ne kadar?

60 TL sınav ücreti ödemeniz gerekiyor. Bazı kurslar aday yerine sınav ücretini ödeyebiliyor bazıları ise ödemeniz için mesaj atabiliyor. her ihtimale karşı sürücü kursuna giriş ücretinin ne zaman ödeneceğini sorunuz.

 

27 Ağustos Ehliyet sınavından başarılı olursam ne olacak?

Sınavdan başarılı olduktan sonra direksiyon sınavına gireceksiniz. Direksiyon sınavları en erken 3 hafta sonra gerçekleştiriliyor. Direksiyon eğitimlerini sürücü kursları sınav daha belli olmadan vermeye başlıyorlar. Yeterince zamanınız olacaktır. Kalırsanız bir sonraki teorik sınava girmeniz gerekecektir. Sonraki sınav 8 Ekim 2016 tarihinde olacaktır.

 

Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sınav soruları sınavdan 2 gün sonra açıklanmaktadır. 

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır? 

Sınavdan 12 gün sonra ehliyet sınav sonuçları açıklanmaktadır. 

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavına girenler stajyer mi?

Evet stajyer olacaksınız. 75 ceza puanını aşmamak için trafik kuralları konusunda hassas davranmanız gerekecek.

21 nisan ehliyet sınavı