2018 EHLİYET HARCI ÜCRETLERİ NE KADAR?

Herkesin merakla beklediği ehliyet harç ücretleri belli oldu. Zamlar resmi gazetede yayınlandı. 1 Ocak 2018 tarihinde uygulanmaya başladı. Alt kısımda zamlı ehliyet harç ücretlerini görebileceksiniz.

 

Ehliyet harç ücreti nedir?

Pek çok sürücü adayı ödediği harç ücretlerinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor. Biz de bu noktada kafanızda kalan soru işaretlerini bir nebze olsun aydınlatmak isteriz. Kalem kalem ödediğiniz ücretlerin ne olduğunu bilmenizi isteriz. Ehliyet harç ücreti 3 kalemden oluşuyor.

- Sürücü belgesi harç ücreti: Ehliyet alabilmeniz için 1 defaya mahsus ödemeniz gereken harç türüdür. Sınıflara göre ehliyet harç ücretleri altta listelenmiştir. Resmi gazetede yayınlanmıştır.
- Değerli kağıt ücreti: Ehliyet, pasaport ve kimlik gibi kağıtlar değerli kağıt olarak geçmektedir. Ehliyet kartı alabilmeniz için değerli kağıt ücreti ödemeniz gerekir. 2018 yılı için 134 TL olarak belirlenmiştir. Resmi gazetede yayınlanmıştır.
- Vakıf payı: Trafik vakfına ödemeniz gereken bağış. 2018 yılında 25 TL'dir.

 

Sınıflara göre 2018 ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Sürücü belgesi harç ücreti + Değerli kağıt ücreti + Vakıf payı

A1, A2 ve A SINIF HARÇ ÜCRETİ: 164,40 TL+ 134 TL + 25 TL
B SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 495,70 TL+ 134 TL + 25 TL
F VE H SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 164,40 TL+ 134 TL + 25 TL
C1,C1E,C,CE,D1,D1E,D,DE : 827,00 TL+ 134 TL + 25 TL

Ehliyet sınıf ekleyenler ise hangi sınıfın ehliyetini alacaksa Sürücü belgesi harç ücreti + Değerli kağıt ücreti + Vakıf payı şeklinde ödemelerini yapmak durumundadır.

 

Bankaya ödeme nasıl yapılır?

Üste kalem kalem verilen ehliyet harç ücretlerini bankaya öderken veznedara tek tek saymanıza gerek yok. Hangi sınıf ehliyet için harç ücreti yatırmak istiyorsanız onu belirtmeniz yeterlidir. Örneğin B sınıfı için harç ücretlerini yatırmak istiyorum dediğiniz vakit veznedar kendi sisteminden ödenecek ücretleri görerek ödeme alıyor. ATM veya internet bankacılığıyla ödemeleri yapsanız da ilgili bankanın veznesinden tahsil edilmiştir kaşesi vurdurmanız gerekecek. Egm randevu sayfasında bununla ilgili bir duyuru yapıldı. "İnternet Bankacılığına yatırılan ücretlere karşılık alınan tahsilat makbuzlarının her nüshası için, ilgili banka şubesince TAHSİL EDİLMİŞTİR kaşesi basımı zorunludur. basılı olmayan belgeler kabul edilememektedir." Şeklinde duyuru yapılmıştır.

 

Ödemeler hangi bankalara yapılabilir?

AKBANK,AKTİF YATIRIM BANKASI , ALBARAKA TÜRK , ANADOLUBANK, FİNANSBANK, ING BANK, KUVEYT TÜRK,  ŞEKERBANK, TEKSTİLBANK, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, HALK BANKASI, VAKIFLAR BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

 

2018 Ehliyet yenileme harç ücreti ne kadar?

01/01/2016 tarihinde başlayan ehliyet yenileme süresi 31/12/2020'de tamamlanacak. 2016 yılında 15 TL ödenen kart ücretine 2018 yılında herhangi bir zam yapılmadı. Zaten ehliyet yenileme yapanlar Sürücü belgesi harç ücretini ödemiyor. Üstte belirttiğimiz gibi Sürücü belgesi harç ücreti bir defaya mahsusu ödenen bir ücrettir. Fakat Değerli kağıt ve Vakıf payını indirimli ödüyor. Ehliyetinizi yenileyip tekrar yenileme yaptığınızda ücret 15 TL olmayacak. Bu durumda 134 TL + 25 TL ödemeniz gerekecek.

Ehliyet yenileme ücreti şu an için:
15 TL ücret (Değerli kağıt + Vakıf payı) şeklindedir.


Ehliyet harç ücretini 2017'da ödeyenler ne yapacak?

Ehliyet harç ücretini 2017 yılında ödediyseniz 2018'de zam nedeniyle ortaya çıkan farkı ödemeniz gerekecek

5 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)