2018 EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ TÜM AYRINTILARIYLA

Geçen yıl Türkiye genelinde başlayan ehliyet yenileme işlemi kademeli olarak devam etmektedir.  Bu yazıda 2018 yılında ehliyet yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattık.

 

Ehliyet yenileme ücreti 2018'de ne kadar?

2018 ehliyet yenileme ücreti  15 TL olarak belirlenmiştir.

 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Aslına bakarsanız yenileme için istenen çok bir belge yok.

- Aile sağlığı merkezine gidip Aile hekimizine ehliyet yenileme için sağlık raporu almak istiyorum diyorsunuz. Sizi muayene edip sürücü olur sağlık raporunu dakikasında veriyor. Herhangi bir  ücret ödemiyorsunuz. İşin istisnası ise herhangi bir rahatsızlığınız varsa veya aile hekimi şüphe ederse bir üst kuruluşa yönlendirebiliyor.

-Eğer kaybetmediyseniz eski sürücü belgenizi yanınıza alıyorsunuz. Eğer kaybettiyseniz  Emniyette kayıp olduğunu belirtiyorsunuz. Ekstra herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Fakat  yeni ehliyetinizi kaybettiyseniz durum farklı bu durumda harç ücretiniz 159 TL civarı oluyor.

- 2 Adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacak. Fotoğrafçılar çekiyor. Fotoğrafçıya sorduk  biyometrik fotoğraf ne kadar? 6 Tanesi 25 TL, 12 Tanesi 30 TL. 

- Kan grubu kartı. Eğer kan grubunuzu biliyorsanız beyan vermeniz yeterli. Eğer kan gurubunuz kimliğinizde yazıyorsa o da yeterlidir. Kan grubunuzu bilmiyorsanız sağlık ocağından veya herhangi bir polikilinikten parmak ucundan kan vererek 5 dakika içnde öğrenebilirsiniz.

- Son olarak 15 TL (Değerli Kağıt ve Vakıf payı) ücretini ödediğize dair banka dekontu lazım olacak.

 

Ehliyetimi nerede yenileyebilirim?

Eskiden ehliyet ile ilgili işlemler, Ehliyetinizin bağlı bulunduğu Trafik tescil biriminde  yapılıyordu. Bu günler çok eskide kaldı. Artık her şey online sistemle merkezi olarak yapılıyor.  Yani Türkiye'nin neresinde olursanız olun ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

 

Ehliyetim hangi adrese gelecek?

Ehliyet yenileme işlemi sırasında beyan ettiğiniz adrese PTT yoluyla ehliyetiniz gönderilmektedir. Aynı zamanda beyan ettiğiniz telefona kargo takip numarası gönderiliyor. Bu takip numarasıyla ehliyetinizin nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

 

Ehliyet yenileme için başvurduğumda araç kullanabilecek miyim?

Evet bu durumda düşünülmüş. Ehliyet yenilerken size bir A4 kağıt verilecek. Bu A4 kağıtta sizin  ehliyet bilgileriniz yer alacak. 15 Gün geçerliliği var. Zaten en geç 1 hafta içinde  ehliyetiniz elinizde olacaktır. Bu geçici ehliyet belgesi yani EK-50(Geçici Ehliyet) konusunda şüphe etmeyiniz ehliyet gibi geçerlidir.

 

Ehliyetimi değiştirmek istemiyorum ne zamana kadar sürem var?

Ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31 Aralık 2020'dir. Bu süreye kadar isterseniz değiştirmeyebilirsiniz. Zaten 1 Ocak 2016 tarihinde başladı yenileme işlemleri.

 

Ehliyet yenileme için sağlık raporu kaç yılda bir değiştirilir?

Ehliyet yenileme için sağlık raporu almak zorundasınız.Ehliyet yeniledikten sonra;

-M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sürücü belgeniz varsa 10 yılda bir ehliyetinizi  değiştirebilirsiniz.  

-C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sürücü belgeleriniz varsa 5 yılda bir değiştirmek  zorundasınız.

 

Ödemeler hangi bankalara yapılabilir?

AKBANK,AKTİF YATIRIM BANKASI , ALBARAKA TÜRK , ANADOLUBANK, FİNANSBANK, ING BANK, KUVEYT TÜRK,  ŞEKERBANK, TEKSTİLBANK, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, HALK BANKASI, VAKIFLAR BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

Üste görüldüğü gibi bir çok bankada ödeme yapılabilmektedir. Ödemeleri online değil vezneden  yapınız. Çünkü Emniyet internetten ödeseniz bile vezneden tahsil edilmiştir ibaresi vurulmasını istiyor.

 

Ehliyetimin dengi ne olacak?

Çok merak edilen konulardan birisi ehliyet yenileme sonrası yeni ehliyet sınıfınızın ne olacağıdır. Bu konuda şunu açıkça belirtmekte fayda var. Her ne kadar ehliyet yenileyince bir  çok sınıfla karşı karşıya da kalsanız esas bilmeniz gereken nokta 2016 öncesinde kanunen hangi aracı kullanabiliyorsanız ehliyet yenileme işlemi sonrasında da aynı aracı kullanabileceksiniz. Kazanılmış hakkınız kaybedilmez.

 

Ehliyet dönüşüm tablosu.

Alt kısımda ehliyet dönüşüm tablosu yer almaktadır. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Resme tıklayınız.

ehliyet yenileme

 

 

Diğer detaylar için

Ehliyet yenileme

5 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)