2020 Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları - 50 Soru Olarak Çöz

Yeni müfredat çıkmış ehliyet sınav soruları  altta yer almaktadır. 2020 yılında elektronik ehliyet sınavlarına girenler daha önceki sınavlarda sorulmuş alta paylaşılan: 2013-2014-2015-2016-2017 ve 2018 ehliyet sınav sorularını çözebilir.

Her bir sınavda toplam 50 soru bulunmaktadır. Yeni sistem ehliyet sınavları 2013 yılında başlamış olup, 2019 yılında devam etmektedir. Ehliyet sınavları 45 dakika sürmektedir. 

Türkiye genelinde tüm illerde elektronik ehliyet sınavı yapılmaktadır. Elektronik ehliyet sınavına giren adaylara sınavdan çıktıktan sonra herhangi bir kitapçık verilmemektedir ve daha sonra ehliyet soruları açıklanmamaktadır. Bu nedenle elektronik sınav soruları'na hazırlanan adaylara kendilerini test etmeleri amacıyla altta gördüğünüz merkezi sınavlarda sorulan soruları çözmelerini tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki süreçte 2019 ehliyet sınavları için çıkmış ehliyet sınav sorularını online çöz ve değerlendir.

Ehliyet sınavı, sürücü adaylarının trafiğe çıkmak için geçmek zorunda oldukları bir sınavdır. Bu sınavı geçebilmek için Trafik Bilgisi, Motor Bilgisi, Trafik Adabı ve İlkyardım gibi konulardan çıkan soruları doğru olarak cevaplamak gerekir.

Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır 2019

Ehliyet sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında “ehliyet yazılı sınavı nasıl geçilir?” sorusu gelmektedir. Ehliyet sınavını geçmenin püf noktalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Önceki yıllarda çıkan ehliyet sınavı soruları incelenmeli ve çözülmelidir.
  • Ehliyet kursunda verilen kitapçık birkaç kez okunmalı ve içlerindeki bilgiler öğrenilmelidir.
  • Kitapçıktaki bilgileri çalışırken trafikte bu bilgilerin işe yarayacağını düşünmeli ve üstünkörü ezber yapılmamalıdır.
  • İnternetten ehliyet alan bilgisi konuları ile ilgili dersler ve örnek videolar izlenmelidir.

Sonuç olarak ehliyet sınavını geçen sürücü adayları trafikteki işaret ve levhaların anlamlarını öğrenirler, acil bir yaralanma durumunda ne yapmaları gerektiğini bilirler ve yol ortasında araçları bozulursa araçlarını tamir edebilirler.

Ehliyet sınavında 2014 yılından bu yana 50 soru sorulmaktadır. Bu soruların 12 tanesi ilk yardım ve sağlık bilgisi konularından, 23 tanesi trafik ve çevre bilgisi konularından, 9 tanesi ise motor ve araç tekniği bilgisi dersinden ve 6 tanesi de trafik adabı konularından çıkmaktadır. Ehliyet almak isteyen sürücüler 2 aşamadan oluşan sınava girerler. Bu sınavlardan ilk 50 sorudan oluşan yazılı sınavdır. Sınavı başarıyla geçebilmek için 60 dakikalık süre verilen 50 soruluk testin en az 35 tanesi doğru olarak cevaplanmalıdır. Sınavın ikinci aşaması olan 30 dakikalık direksiyon sınavından ise en az 70 puan alınmalıdır. Ehliyet sınavında diğer sınavlarda olduğu gibi yanlışlar doğruyu götürmemektedir. Bu nedenle emin olunmayan sorularda boş bırakmaktansa doğruluğu yaklaşık olarak tahmin edilen seçenek işaretlenmelidir.

Ehliyet sınavında nasıl başarılı olunur?

Ehliyet sınavı nasıl kazanılır? Bunun için yapmanız gerekenleri sıralarsak;

  • Her geçen gün gelişen trafik kurallarını öğrenirken “zaten biliyorum” ya da “ben yaparım” gibi aşırı güven veren düşüncelerden kaçmalı, kursun verdiği kitaba mutlaka çalışılmalıdır. Kitaptaki dersler tek tek okunmalı ve hiçbir nokta atlanmamalıdır.
  • Sınav basit gibi görünebilir ama adayların en çok yanlış yaptıkları sorular, genellikle kendilerine en çok güvendikleri ve bu nedenle içindeki basit detayları gözden kaçırdıkları sorulardır. Fazla güvenden kaçmalı, her soruya aynı önem verilmeli ve dikkatli olunmalıdır.
  • Çalışırken mutlaka önemli görülen yerler not alınmalıdır. Tekrarlar yaparak konunun pekiştirilmesi sağlanmalıdır.
  • Son iki senenin soruları tek tek incelenmeli ve sınavda sorulabilecek soru çeşitleri hakkında fikir sahibi olunmalı. Geçmiş sınav sorularını inceleyerek fazladan 35 – 40 puan garanti altına alınmış olabilir.
  • Fazla özgüvenden kaçınmak gerektiği gibi gereksiz stresten de uzak durulmalıdır.

Bu kurallara uyulduğu takdirde ehliyet sınavında başarısız olmanız çok zordur.

Ehliyet sınavında nelere çalışılması gerekir?

Ehliyet sınavında çıkacak konular bellidir. Kursun verdiği kitapçıkta yer alan ilk yardım ve sağlık, trafik ve çevre, motor ve araç bilgisi gibi konulara çalışılmalıdır. Sınava girene kadar yollarda görülen trafik işaretleri incelenmeli, ilk yardım nasıl yapılıyor, araç yolda kalınca nelere dikkat ediliyor gibi videolar internetten izlenmeli ve ehliyeti olan kişilerden yardım alınmalıdır. Temel bilgilerin öğrenilmesi, trafikte kaza olasılığını azaltırken can güvenliğini artıracaktır. Bu nedenle kitapçıktaki tüm konular aynı dikkatle çalışılmalıdır.