21 nisan ehliyet sınavı

21 Nisan 2018 Ehliyet sınavı yapıldı! Şimdi kuriyerler soruları merak ediyor. 21 Nisan ehliyet sınav sorularıyla ilgili detaylar sayfanın devamında. 21 Nisan 2018 Ehliyet sınav soruları açıklandı!

 

Soruları online çözmek için:

 21 Nisan Ehliyet Sınav Soruları Çöz

 

21 Nisan 2018 Ehliyet sınav soruları PDF

K Kitapçığı L Kitapçığı M Kitapçığı N Kitapçığı

 

21 Nisan Ehliyet Sonuçları Açıklandı mı?

21 Nisan Ehliyet Sınav Sonuçları

 

Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

Adaylar, sınava hazırlık yaptıkları aşamada en iyi teknik olarak kayıt oldukları kursların derslerini takip etmeli ve derslere katılmalıdır. Çünkü bütün bilgileri kitaptan okuyarak her daim hatırlayamayız. Uygulama yapıldıkça pratikleşir ve sonunda gözümüzde büyüttüğümüz parçalara alıştığımızı fark ederiz. Bununla birlikte teoride ismini bildiğimiz ama tanımadığımız parçalar, yapılan uygulamalarda kurs öğretmeninin göstermesiyle kalıcı hale gelir ve bu da sınavda bize net yapmak için avantaj sağlar. Kursların biz farkında olmadan kazandırdığı birikimler, çoğu kitaplarda bulamayacağımız hatta kimimizin önemsemediği küçük ayrıntılar, sınavı başarılı bir şekilde geçmek için en iyi yardımcılardan biri olmaktadır.

Kursa kaydolduğumuzda verilen kitaplarda ve internet üzerinde geçmiş yıllara ait yayınlanmış olan sınav sorularını çözmek de fayda sağlamaktadır. Çünkü önceki dönemlere ait sınav soruları da birbirine benzerlik gösterdiğinden karşınıza çıkacak soru tipi yabancı gelmeyecektir ve mantığını kavradığınızdan cevaplama aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Bunun da size hem zaman tasarrufu hem de doğru cevap getirisi olacaktır.


Son dönemlerde sınav sorularında bir kısmının geçmiş yıllardaki sorularla benzerlik gösterirken bir kısmının da yenilendiği gözlenmiştir. Adayların sınavlarda en çok zorlandığı kısmın ise ilk yardım olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle ilk yardım sınavlarda diğer konulara göre daha belirleyici unsursur.

 

Ehliyet Sınavında Sorumlu Olunacak Konular Hangileridir ?

MTKS sınavında adaylara 4 (dört) teorik, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkı verilmiştir. Sınav döneminde sınava girmeyen adayın 1 hakkı kullanılmış olarak kabul edilir. Teorik sınava girecek olan adaylar ; ‘M’, ‘A1’, ‘A2’, ‘A’ ,’B1’ ‘B’ ve ‘F’ sertifikalı İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerinden sorumlu tutulacaktır.
‘D1’, ‘D’, ‘C1’, ‘C’ VE ‘CE’ sınıfına ait sürücü sertifikası alacak olan adaylarda deneyim şartı arandığından teorik sınavda muaf tutulacaklardır.{MIDDLE_ADSENSE}

 

Ehliyet Sınavında Başarılı Olmak için Kaç Puan Alınmalı ?

Sınava girecek olan adayların akıllarına en çok takılan konulardan biri yanlışların doğruyu götürüp götürmediğidir. Diğer sınav sistemlerinden farklı olarak ehliyet sınavında yanlışınız doğruyu götürmemekte ve doğrularınız dikkate alınmaktadır. Bir diğer konu ise ‘ Sınavı geçmek için kaç puan almalıyım? ‘ sorusudur. Doğru cevap sayınız 100 puan üzerinden değerlendirmeye alınır ve hesaplama yapılır. Bu doğrultuda 100 puan üzerinden 70 ve üstü alan bir sürücü adayı sınavı başarıyla geçmiş sayılır. 70 puan ve üstü almak isteyen adaylar 50 sorudan en az 35 soruyu doğru cevaplandırmalıdır. Her sorunun değeri 2 puan olmaktadır ve puanlama eşit aralığa sahiptir. En az 35 doğrunuzun olduğu sınavda 6 soruluk trafik adabının tamamını yanlış yapsanız da sınavı geçmiş sayılırsınız.

 

Sınavda Başarısız Olunursa Ne Olur ?

Sınavda başarısız olmanız durumunda tekrar teorik dersleri almak zorunda kalmazsınız ancak sonraki sınava girebilmek için sınav ücretini tekrar ödemek zorunda kalırsınız. Bir sonraki sınav tarihi ise 4 Ağustos 2018 olarak belirlenmiştir.

 

Sınav Ücretleri Ne Kadar ?

Uygulama ve teorik olarak iki farklı oturumda gerçekleşecek olan sınavın ücretleri de farklı olmaktadır.
Direksiyon uygulama ücreti 2018 yılı için 100 ₺’dır.
Teorik sınav ücreti 2018 yılı için 75 ₺’dır ve 23.02.2018’de ödeme süresi başlayan sınavın son ödeme tarihi 28.03.2018’dir.

 

Sorular ve sonuçlar hangi tarihte açıklanacak ?

Sınav soruları çoğunlukla 4-5 gün içinde açıklanmaktadır. Adaylar sınav sonuçlarını ise 3 Mayıs 2018 Perşembe günü öğrenebileceklerdir.

 

Ehliyet Sınavına Girerken Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler Nelerdir ?

Sınav giriş belgeniz, kimliğiniz/pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalıdır.
Yumuşak uçlu ve siyah kurşun kaleminiz, silginiz ve kalemtraşınız da sınav yanınızda bulundurulmalıdır.

 

Sınavda  Kaç Tür Kitapçık Var?

Sınavda kitapçıklar 4 farklı isimle gruplandırılmıştır. Bunlar sırayla K Kitapçığı, L Kitapçığı, M Kitapçığı ve L kitapçığıdır. Sorular MEB tarafından yapılıyor ve daha sonra PDF formatında yayınlanıyor.

İlgili Aramalar: 21 Nisan Ehliyet Sınav Soruları, 21 Nisan Ehliyet Sınavı 2018

Add a comment
5 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (9 Oylar)