4 Ağustos 2018 Ehliyet Sınav soruları

MTKS 2018 yılına ait üçüncü ehliyet sınavını 4 Ağustos 2018 cumartesi günü gerçekleştirilecek. Başvuru tarihleri, ücretleri, sınav sonuçları hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sınava Nasıl Çalışılır?

Ehliyet sınavlarında temel çalışma unsuru kayıt olunan kurslardır. Hem teknik olarak hem de teorik olarak verilen bilgiler, sadece kitapta okunan bilgiler gibi geçici olmamaktadır. Kurslarda verilen kitaplarda bulunan geçmiş yıllara ait soruları çözmek de sınav gününde karşınıza çıkan soruları cevaplamakta büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü geçmiş yıllarla benzerlik gösteren sınavlar bazen aynı bile olabilmektedir. Bu sayede soruların mantığı daha iyi anlaşılıp sınav esnasında rahatlıkla doğru cevap verilebilmektedir. Alt kısımdan çıkmış ehliyet sınav sorularını çözebilirsiniz.

Ehliyet sınav soruları

Başvurular Ne Zaman Bitiyor?

4 Ağustos 2018 tarihli ehliyet sınavı için başvurular 10 Temmuz 2018’de sonlanacaktır. Ancak sürücü kurslarının aday kontenjanı olduğundan başvuruları son saatlere bırakmamak avantaj olacaktır. Başvurularla ilgili başka bir nokta da ehliyet yaşı hesaplaması. Ehliyet yaşı hesaplanırken sınava gireceğiniz tarih olarak değil, son başvuru tarihine göre hesaplama yapmalısınız. Son başvuru tarihine göre yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

4 Ağustos Ehliyet Sınavı Başvurusu İçin Ehliyet Yaş Şartı ve Tecrübe Şartı Nasıldır?

M,A1 veya B1 sınıflarında 16 yaş sınırı vardır. Yani 10 Temmuz 2002’den önce doğan kişiler başvuru yapabileceklerdir.

B ve A2 sınıflarında; 18 yaş sınırı vardır. Yani 10 Temmuz 2000’den önce doğan kişiler başvuru yapabilirler.

A sınıfında ; 20 yaş sınırı vardır. Yani 10 Temmuz 1998 ‘den önce doğanlar başvuru yapabilirler. A sınıfında tecrübe şartı ise 24 yaşından küçük olanlar için aranırken 24 yaş ve üzeri için tecrübe şartı aranmaz.

C veya D1 sınıflarında ; 21 yaş sınırı vardır. Yani 10 Temmuz 1997’den önce doğan kişiler başvuru yapabilirler. Bu sınıflar içinse B sınıfı ehliyete sahip olma şartı bulunmaktadır.

D sınıfında ise 24 yaş sınırı vardır. Yani 10 Temmuz 1994 tarihinden önce doğan kişiler başvuru yapabilirler. C ve D1 gibi D sınıfı da B tipi ehliyete sahip olma şartı bulunduruyor.

4 Ağustos 2018’den Sonraki Ehliyet Kayıt Tarihleri Ne Zaman? 

04 Ağustos 2018 Ehliyet sınavına girememe durumunuzda 20 Ekim 2018 tarihinde ehliyet sınavına ya da elektronik sınava girebilirsiniz.{MIDDLE_ADSENSE}

Ehliyet İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Aile hekimi ya da ilgili polikliniklerden alınacak olan adayın sürücü olmasına engelinin olmadığını gösteren sağlık raporu

Sabıka Kaydı

Biyometrik Fotoğraf

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Öğrenim Belgesi

Direksiyon Sınavı Ders Saatleri Kaç Saattir?

M,A1,A2,A ve B1 sınıfları ders saatleri 12 saat,

A sınıfı için 6 saat,

B sınıfı için 14 saat,

D1 sınıfı için 7 saat,

D sınıfı için 14 saat,

C1 sınıfı için 10 saat,

C sınıfı için 20 saat,

BE, C1E, CE ,D1E ve DE sınıfları için 6 saat,

F sınıfı için ise 12 saattir.

Belirtilen saatler toplam sürelerden oluşmaktadır. Yönetmeliğe göre bir ders saati 50 dakika olarak belirlenmiştir. Sürücü adayı 40 dakikalık araç kullanımının ardından 10 dakika dinlenme hakkına sahiptir.

Ehliyet Sınavında Soru Dağılımları Nasıldır?

4 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşecek olan ehliyet sınavında adaylara 23’ü trafik ve çevre sorunları, 12’si ilk yardım, 9’u araç tekniği ve 6’sı da trafik adabı olmak üzere toplam 50 soru yöneltilecektir.

Başarılı Sayılmak İçin Kaç Soruyu Doğru Cevaplandırmak Gerekiyor?

Ehliyet sınavında sorulacak her soru 2 puan değerindedir. 50 soru toplam 100 puandır. 70 puan alan bir adayın sınavı başarılı sayılacaktır. Yani 35 soruyu doğru cevaplandırmış olmanız gerekmektedir.

Stajyer Ehliyet Nedir?

Kişinin 2 yıllık stajyer ehliyeti süresince 75 ceza puanına ulaşması durumunda ehliyetine el konularak psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine tabii tutulacaktır. Psikoteknik belgesi almasının ardından sürücü kursuna başvuru yapıp yeniden ehliyet alması gerekmektedir.

Ehliyeti Olup Ehliyet Sınıfını Yükseltenler Veya Başka Bir Sınıftan Ehliyet Almak İçin Başvuru Yapanlar Aday Sürücü Olacak Mı?

2016 tarihinden ‘itibaren ilk defa ehliyet alan adayları’ kapsayan bu yasa daha önce ehliyet alıp sınıfını yükselten ya da başka bir sınıftan ehliyet almak isteyenleri kapsamamaktadır.

4 ağustos 2018 ehliyet sınavı

Ehliyet TV Mobil Uygulaması Google Play İndir

Ehliyet TV mobil uygulamasıyla ehliyet sınavına hazırlanmak artık çok kolay. Bu uygulama ile çıkmış sınav sorularını çözmek mümkün. Uygulama içerisinde denemeler, testler ve daha önce sorulmuş sorular yer alıyor. MTSK 2. sınavı 21 nisanda yapılacak aynı zamanda elektronik sınava giren binlerce sürücü adayı da ehliyet tv mobil uygulamasını kullanabilir. 

İndirmek için:

Ehliyet TV 

Kursa kayıt olan sürücü adaylarının en evvel konuları iyice özümsemesi gerekiyor. Sınav günü çıkan sorulara yabancı olmamak için sadece teorik eğitime katılmak ne yazık ki yeterli olmayacaktır. 

Adaylara en önemli uyarımız ilk yardım alanına olabildiğince fazla çalışmalarıdır. Çünkü en fazla hata yapılan alan ilk yardım alanıdır. Çünkü diğer alanlar bir şekilde normal hayatımızda da gördüğümüz ve bilgisine vakıf olabileceğimiz alanlar iken ilk yardım için bunun geçerliliği daha azdır. 

Trafik alanında özellikle görsel sorular kolaylıkla çözülebiliyor.  Görseller akılda daha iyi kalmaktadır. Yine sosyal hayatımızda trafik işaretleriyle sürekli iç içeyiz.

Adayların zorlandığı bir diğer alan ise motor alanıdır. Teknik bilgiler yer almaktadır. Fakat sınav yapıcılar isterse bu alanı en zor alan yapabilirler. Genelde daha kavrama düzeyinde sorular sorulmaktadır. Temel bilgilere iyi çalışmak gerekiyor. Tabi ki bazı sorularda da mantık yürütmek bir hayli faydalı olacaktır.

Trafik adabı soruları altı tane soruluyor. Paragraflar olabildiğince uzun veriliyor. Oysaki cevap paragrafta gizli. Paragrafın uzun olması sizi şaşırtmasın aslında bu tamamen cevabın kısa olmasından ötürüdür. Son sınavlarda özellikle trafik adabı tanımı soruluyor. Bunun yanında empati kavramı da sıkça sorulmaktadır. Trafik adabına çalışmak için meb'in yayınladığı ders notlarını kullanabilirsiniz.

Ehliyet sınavları altmış dakika olmasına rağmen sürücü adaylarının büyük bir çoğunluğu sınavı erken bitiriyor. 

Ehliyet sınav soruları google play.

Ehliyet Sınav Soruları PDF Olarak Yayınlandı!

10 Şubat 2018 Cumartesi yapılacan ehliyet sınavının soruları bugün açıklandı! Alt kısımdan soruları indirebilirsiniz. Sınavda toplam 35 doğru yaparak 70 puan almanız gerekiyor. Başarılar.

 

10 Şubat Ehliyet sınavı soruları ve cevapları 

Soruları indirmek için:

2. Grup: K KitapçığıL KitapçığıM KitapçığıN Kitapçığı

 

Soruları Online Çöz

10 Şubat 2018 Ehliyet sınav soruları

 

Şimdi gözler sonuçlarda! Sorulardan kaç puan yaptığını hesaplayan adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Meb sene başında açıklanma tarihini kılavuz üzerinde paylaşmıştı. Kılavuza göre sonuçlar 22 şubat perşembe günü açıklanıyor sonuçlar. {MIDDLE_ADSENSE}

Başarılı olan adaylar ardından direksiyon sınavına girecekler. Sonuçlar açıklandıktan sonra ortalama 3 hafta sonra sınavlar yapılıyor. Ama yoğunluk çok önemli direksiyon sınavı 2 ay sonrada gerçekleşebilir. En iyisi kurstan bunu öğrenmek olacak tabi ki. 

29 TEMMUZ 2017 EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI AÇIKLANDI!!!

Binlerce kişinin girdiği ehliyet sınavı 29 Temmuz 2017 tarihinde yapılmıştı. Ehliyet sınav soruları MEB tarafından 01/08/2017 tarihinde erişime açıldı. 29 temmuz ehliyet sınavında yeni tipte sorular eklendi. Özellikle sürücü adayları ilk yardım alanındaki sorularda zorlandıklarını belirtmektedir. 

Ehliyet sınavında 2016 yılı ve öncesinden kalan adaylar 1.Grup sorularını çözerken, 2016 yılı ve sonrasında ehliyet sınavına giren sürücü adayları ise 2.Grup sorularını çözmektedir. 

29 Temmuz 2017 Ehliyet sınavı soruları 

1. Grup ehliyet sınav soruları indir

2. Grup ehliyet sınav sorular indir

Resmi sayfadan indirmek için tıklayınız 

Ehliyet sınavına giren adaylar şimdi sonuçları beklemektedir. Sonuçlar 12 sonra açıklanıyor. Sürücü adayları sonuçlar açıklandıktan sonra sınavdan başarılı olursa ikici aşama olan direksiyon sınavlarına girecekler. Direksiyon sınavlarında başarı oranları teorik sınava göre daha düşük. Direksiyon sınavları sıkı bir denetim altında yapılmaktadır. Direksiyon sınavlarında hataya karşı tolerans oldukça azdır. Bu noktada kursiyerler direksiyon sınavlarına hazırlanırken işi olabildiğince ciddi tutmalı tüm süreçlere etkin katılmaları önerilmektedir.

Ehliyet sınavından kalan kursiyer sıradaki merkezi sınava girecektir. Sıradaki merkezi sınav ise 07 Ekim 2017 Cumartesi saat 14:00'te yapılacaktır. Bu sınav merkezi sınavların bu yıl içerisindeki dördüncü sınavıdır.Eğer kursiyer isterse kendi ilinde elektronik sınav merkezleri bulunuyorsa sürücü kursu vasıtasıyla elektronik ehliyet sınavına girebilir. Elektronik ehliyet sınavına başvuran bir aday ortalama 15-20 gün içerisinde sınava girip aynı saatte sonucunu öğrenebilir en kısa zamanda direksiyon sınavına girme hakkı da kazanır.

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı

2017 yılı ikinci sınavı olan ehliyet sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde yapıldı. Binlerce sürücü adayının ter döktüğü sınavda adaylara toplam 50 soru soruldu. Her sorunun puan değerinin 2 puan olduğu sınavda en az 35 soruyu doğru cevaplayan ve 70 puan alan sürücü adayı başarılı olacak. Yanlış verilen cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Sınav süresi 60 dakika olan 20 Mayıs 2017 ehliyet sınavı saat 14:00’te başladı ve 15:00’te de sona erdi.

Sınavı biten adaylar şimdi sınavda sorulan soruların cevaplarını ve sınav sonucunun ne zaman açıklanacağını merak etmektedirler. Bu yazımızda merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını bulacaksınız. Detaylar yazımızın devamında.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınav sonuçları sorgulama

Ehliyet sınav sonuçları

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınav soruları açıklanmıştır!!!

Ehliyet soruları online çöz

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Adaylar merkezi olarak yapılan ehliyet sınavının sonucunu hemen öğrenememektedir. Ehliyet sınav sonuçları genelde sınavın yapıldığı günden itibaren 10-12 gün içerisinde internet üzerinden açıklanmaktadır. 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ehliyet sınavının sonucunun da 01 Haziran 2017 tarihinde açıklanması öngörülmektedir.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları Ne Zaman Açıklanır?

Daha önceki merkezi yapılan ehliyet sınavlarına baktığımızda sınav sorularının ve cevaplarının sınavın yapıldığı günden itibaren 3 veya 6 gün sonra açıklandığını görmekteyiz. Bu verilere göre 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ehliyet sınavı soru ve cevaplarının da 27 Mayıs 2017 tarihine kadar açıklanması beklenmektedir. Ehliyet sınavı soruları ve cevapları internet üzerinden açıklanmaktadır. Sorular ve cevaplar açıklanır açıklanmaz sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavında Başarılı Olmak İçin Alınması Gereken puan Kaçtır?

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınavında adaylara 12 soru ilk yardım bilgisi, 23 soru trafik ve çevre bilgisi, 9 soru motor bilgisi ve 6 soru trafik adabı bilgisinden olmak üzere toplam 50 soru soruldu. 60 dakikada bu sorulara cevap vermesi istenen adaylardan 50 sorunun en az 35 tanesini doğru cevaplayan ve 70 puan alan 20 Mayıs 2017 ehliyet teorik sınavını kazanmış olacaktır.

Yanlış verilen cevapların doğru cevapları götürmediği sınavda sorular 4 şıktan oluşan çoktan seçmeli sorulardır.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Teorik Sınavını Kazandım Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

20 Mayıs 2017 ehliyet sınavında en az 70 puan alarak başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavları genelde sınav sonuçları açıklandıktan 2 veya 3 hafta sonra yapılmaktadır. Direksiyon sınavlarının yapılacağı tarihler ilçelerdeki yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden en net bilgiyi sürücü kursundan almanızı öneriyoruz.

Direksiyon sınavları eski sınavlara nazaran daha önem kazanmıştır ve daha zorlaşmıştır. Bu yüzden sürücü kursunun verdiği direksiyon eğitimlerini tamamlamanız faydanıza olacaktır.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar Ödeyeceğiz?

Ehliyet alabilmeniz için başarılı olmanız gereken iki sınav vardır. Bu sınavlardan ilki teorik sınavdır. Teorik sınavda en az 70 puan alarak başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavından da başarılı olursanız ehliyetinizi alabilirsiniz. Peki bu sınavlara girebilmek için ne kadar ücret ödememiz gerekmektedir?

Ehliyet teorik sınavı içi 70 TL ücret ödemeniz gerekirken, direksiyon sınvı için ödenecek ücret ise 80 TL’dir.

EHLİYET SINAVINDA ÇIKMIŞ SORULAR

Yeni müfredat çıkmış ehliyet sınav soruları  altta yer almaktadır. Merkezi ve elektronik ehliyet sınavlarına girenler daha önceki sınavlarda sorulmuş alta paylaşılan: 2013-2014-2015-2016-2017 ve 2018 ehliyet sınav sorularını çözebilir.

{MIDDLE_ADSENSE}

Her bir sınavda toplam 50 soru bulunmaktadır. Yeni sistem ehliyet sınavları 2013 yılında başlamış olup , 2018 yılında devam etmektedir. Ehliyet sınavları 60 dakika sürmektedir. Sınavlar Türkiye genelinde 14:00'te başlayıp 15:00'te bitmektedir.

Türkiye genelinde pilot olarak 50 ilde elektronik ehliyet sınavı yapılmaktadır. Elektronik ehliyet sınavına giren adaylara sınavdan çıktıktan sonra herhangi bir kitapçık verilmemektedir ve daha sonra ehliyet soruları açıklanmamaktadır. Bu nedenle elektronik sınava hazırlanan adaylara kendilerini test etmeleri amacıyla altta gördüğünüz merkezi sınavlarda sorulan soruları çözmelerini tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki süreçte 4 ağustos ehliyet sınavı için çıkmış ehliyet sınav sorularını online çöz ve değerlendir.

5 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)

2018 EHLİYET HARCI ÜCRETLERİ NE KADAR?

Herkesin merakla beklediği ehliyet harç ücretleri belli oldu. Zamlar resmi gazetede yayınlandı. 1 Ocak 2018 tarihinde uygulanmaya başladı. Alt kısımda zamlı ehliyet harç ücretlerini görebileceksiniz.

 

Ehliyet harç ücreti nedir?

Pek çok sürücü adayı ödediği harç ücretlerinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor. Biz de bu noktada kafanızda kalan soru işaretlerini bir nebze olsun aydınlatmak isteriz. Kalem kalem ödediğiniz ücretlerin ne olduğunu bilmenizi isteriz. Ehliyet harç ücreti 3 kalemden oluşuyor.

- Sürücü belgesi harç ücreti: Ehliyet alabilmeniz için 1 defaya mahsus ödemeniz gereken harç türüdür. Sınıflara göre ehliyet harç ücretleri altta listelenmiştir. Resmi gazetede yayınlanmıştır.
- Değerli kağıt ücreti: Ehliyet, pasaport ve kimlik gibi kağıtlar değerli kağıt olarak geçmektedir. Ehliyet kartı alabilmeniz için değerli kağıt ücreti ödemeniz gerekir. 2018 yılı için 134 TL olarak belirlenmiştir. Resmi gazetede yayınlanmıştır.
- Vakıf payı: Trafik vakfına ödemeniz gereken bağış. 2018 yılında 25 TL'dir.

 

Sınıflara göre 2018 ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Sürücü belgesi harç ücreti + Değerli kağıt ücreti + Vakıf payı

A1, A2 ve A SINIF HARÇ ÜCRETİ: 164,40 TL+ 134 TL + 25 TL
B SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 495,70 TL+ 134 TL + 25 TL
F VE H SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 164,40 TL+ 134 TL + 25 TL
C1,C1E,C,CE,D1,D1E,D,DE : 827,00 TL+ 134 TL + 25 TL

Ehliyet sınıf ekleyenler ise hangi sınıfın ehliyetini alacaksa Sürücü belgesi harç ücreti + Değerli kağıt ücreti + Vakıf payı şeklinde ödemelerini yapmak durumundadır.

 

Bankaya ödeme nasıl yapılır?

Üste kalem kalem verilen ehliyet harç ücretlerini bankaya öderken veznedara tek tek saymanıza gerek yok. Hangi sınıf ehliyet için harç ücreti yatırmak istiyorsanız onu belirtmeniz yeterlidir. Örneğin B sınıfı için harç ücretlerini yatırmak istiyorum dediğiniz vakit veznedar kendi sisteminden ödenecek ücretleri görerek ödeme alıyor. ATM veya internet bankacılığıyla ödemeleri yapsanız da ilgili bankanın veznesinden tahsil edilmiştir kaşesi vurdurmanız gerekecek. Egm randevu sayfasında bununla ilgili bir duyuru yapıldı. "İnternet Bankacılığına yatırılan ücretlere karşılık alınan tahsilat makbuzlarının her nüshası için, ilgili banka şubesince TAHSİL EDİLMİŞTİR kaşesi basımı zorunludur. basılı olmayan belgeler kabul edilememektedir." Şeklinde duyuru yapılmıştır.

 

Ödemeler hangi bankalara yapılabilir?

AKBANK,AKTİF YATIRIM BANKASI , ALBARAKA TÜRK , ANADOLUBANK, FİNANSBANK, ING BANK, KUVEYT TÜRK,  ŞEKERBANK, TEKSTİLBANK, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, HALK BANKASI, VAKIFLAR BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

 

2018 Ehliyet yenileme harç ücreti ne kadar?

01/01/2016 tarihinde başlayan ehliyet yenileme süresi 31/12/2020'de tamamlanacak. 2016 yılında 15 TL ödenen kart ücretine 2018 yılında herhangi bir zam yapılmadı. Zaten ehliyet yenileme yapanlar Sürücü belgesi harç ücretini ödemiyor. Üstte belirttiğimiz gibi Sürücü belgesi harç ücreti bir defaya mahsusu ödenen bir ücrettir. Fakat Değerli kağıt ve Vakıf payını indirimli ödüyor. Ehliyetinizi yenileyip tekrar yenileme yaptığınızda ücret 15 TL olmayacak. Bu durumda 134 TL + 25 TL ödemeniz gerekecek.

Ehliyet yenileme ücreti şu an için:
15 TL ücret (Değerli kağıt + Vakıf payı) şeklindedir.


Ehliyet harç ücretini 2017'da ödeyenler ne yapacak?

Ehliyet harç ücretini 2017 yılında ödediyseniz 2018'de zam nedeniyle ortaya çıkan farkı ödemeniz gerekecek

2018 Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?

2018 Ehliyet sınav takvimi açıklandı. 2018 yılında toplam 5 sınav yapılacaktır. 2018 Direksiyon sınav tarihleri henüz belli olmamıştır. Belli olduğu zaman eklenecektir.

10 ŞUBAT 2018 EHLİYET SINAVI
21 NİSAN 2018 EHLİYET SINAVI
04 AĞUSTOS 2018 EHLİYET SINAVI
20 EKİM 2018 EHLİYET SINAVI
22 ARALIK 2018 EHLİYET SINAVI

 

2018 Ehliyet sınav saati kaçta?

2018 yılında yapılacak ehliyet sınavlarının saati değişti. 14:00'te başlayacak sınav 1 saat sürecek ve 15:00'te sınav bitecektir.

 

2018 Ehliyet sınavlarının son başvuru tarihleri ne zaman?
-10 Şubat 2018 Ehliyet sınavı - 10 Ocak 2018
-21 NİSAN 2018 EHLİYET SINAVI - 10 Mart 2018
-04 AĞUSTOS 2018 EHLİYET SINAVI - 10 Temmuz 2018
-20 EKİM 2018 EHLİYET SINAVI  - 10 Eylül 2018
-22 ARALIK 2018 EHLİYET SINAVI- 10 Kasım 2018

Ehliyet başvurularınızı son güne bırakmayınız. Temelde başvuru tarihleri bir önceki ayın 10'unda sonra ermektedir. Fakat kontenjanlar dolabileceği için çok geç kalmadan girmek istediğiniz sınav için sürücü kursuyla iletişime geçiniz. Aksi taktirde sıradaki sınava kalabilirsiniz.

 

Eğer merkezi sınavları beklemek istemiyorsanız bu durumda elektronik sınavı araştırmanızı öneririz. Her elde bulunmayan bir uygulamadır. 15 günde bir yapılıyor. Merkezi sınavların sonuçları 12 günde açıklanıyorken elektronik sınavların sonucu aynı saatte açıklanıyor. Hemen sınav sonucunuzu öğrenip direksiyon sınavı için sürücü kursunun size tarih vermesini bekliyorsunuz.


Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Mersin, İstanbul(Anadolu, Avrupa), İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Samsun ve Sivas'ta elektronik ehliyet sınavı(e-sınav) yapılmaktadır.

 

2018 yılı itibariyle ehliyet yaşları değişti tabloyu inceleyiniz.

 

17 ARALIK 2016 EHLİYET SINAVI HAZIRLIK SAYFASI

17 ARALIK 2016 EHLİYET SINAVI TÜRKİYE GENELİNDE YAPILMIŞTIR. EHLİYET SINAV SORULARI AÇIKLANMIŞTIR!!!

 

EHLİYET SINAV SORULARI

 

10 Aralık 2016 tarihinde yapılması planlanan yılın 6. Ehliyet sınavı 17 aralık 2016 tarihine ertelendi. Bu sayfa üzerinden bilmeniz gereken önemli konuları paylaşacağız. Aynı zamanda sınavla ilgili güncel haberleri öğrenebilirsiniz. Bu site üzerinden çıkmış sınav sorularını da çözebilirsiniz.

 

Ehliyet sınavında kaç soru sorulur?

Toplam 50 soru var. İlk yardım 12 sorudur. Trafik 23 sorudur. Motor 9 sorudur. Trafik adabı ise 6 sorudur.

İlk yardım soruları

Trafik soruları

Motor soruları

Trafik adabı soruları

 

17 Aralık 2016 Sık sorulan sorular:

  • 17 Aralık Ehliyet sınavına giriş belgesini sınava girmeden evvel sürücü kursunuzdan almanız gerekir. 12-16 Aralık 2016 tarihleri arasında sürücü kursundan alabilirsiniz.
  • Sınava iyi hazırlanmak için teorik eğitimlere eksiksiz katılmanız size fayda sağlayacaktır. 
  • Ehliyet sınavı saat 11:00'de ve sınav bir saat sürüyor. Bu sınav diğer sınavlardan farklı geç gelenler alınmıyor. Sınav yerine geç gitmeyin lütfen.
  • Teorik sınav için MEB'e 60 TL ücret ödenmesi gerekiyor. Teorik sınavdan geçerseniz eğer direksiyon sınavı için MEB'e 70 TL ücret ödemeniz gerekir.
  • Sonuçlar sınavdan 12 gün sonra açıklanmaktadır. 
  • Direksiyon sınavları ise sınavdan ortalama 4 hafta sonra yapılıyor. (14-15 Ocak 2016) Direksiyon sınavına girebilmek için öncelikle sınavdan geçmeniz gerekir.
  • Ehliyet sınavında yanlışlar doğru cevapları götürmemektedir. Her soru 2 puandır. 35 doğru cevap veren 70 alır ve başarılı kabul edilir. 50 soruya birden cevap veren 100 tam puan alır.
  • Teorik sınavdan kalanlar sıradaki sınava girmesi gerekir.  11 Şubat 2016 sıradaki sınav tarihidir.
  • 1. Gruptaki adaylar 2016 yılı öncesindeki, 2.Grup adaylar 2016 yılı ve sonrasında sürücü kursuna kaydolanları ifade eder.
  • Teorik sınavı ve direksiyon sınavını geçerseniz ortalama 1 hafta içinde dosyanız hazır olur. Harç ücretlerini ödeyip randevu alarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

27 AĞUSTOS 2016 EHLİYET SINAV SORULARI VE SONUÇLARI SAYFASI

27 ağustos 2016 ehliyet sınavı

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet soruları AÇIKLANMIŞTIR...

 

 27 Ağustos 2016 ehliyet sınavına girenlerin buluşma noktasında hoş geldiniz. Bu site üzerinden çıkmış ehliyet sınav sorularını çözerek sınava hazırlanabilirsiniz. Ertelenen 16 Temmuz 2016 ehliyet sınavı, 27 Ağustos 2016 sınavıyla birleştirilmiştir.

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Sınava hazırlanmak için konulara çok iyi çalışmanızı öneriyoruz. Bunu yanında 2013 yılından beri yeni müfredat olarak sorulmuş ehliyet sınav soruları sitede yüklüdür. Çıkmış soruları çözerek soru tiplerini de görmenizde fayda var. 

İlk yardım soruları

Trafik soruları

Motor soruları

Trafik adabı soruları

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavında kaç soru sorulacak?

16 Temmuz Ehliyet sınavında toplam 50 sorulacaktır. Bu sorulardan 12 Tanesi İlk yardım, 23 Trafik, 6 Trafik adabı ve 9 tane motor sorusu sorulacaktır. 

 {adselite}

 

27 Ağustos Ehliyet sınavı için bankaya paralar hangi tarihler arasında yatırılacak?

 Ödemeleri son güne bırakmayınız. Ayrıca ödeme yaptıktan sonra dekontu alınız. Dekontu sürücü kursu sizden isteyecektir. Sürücü kursları banka ödemelerini sizden daha sona almak üzere kendileri de ödeyebilir. Kursunuz ile iletişim halinde olunuz.

 

Ehliyet sınavı kaç saat sürüyor?

Ehliyet sınavı 60 dakika sürmektedir. Türkiye genelinde tam olarak saat 11:00'de başlıyor aday sınavı bitirmeden dışarı çıkamıyor. Sınava geç gelen sınava alınmıyor. Sınava zamanında geliniz.

 

27 Ağustos Ehliyet sınavını başarıyla tamamlamak için kaç puan gerekir?

Ehliyet sınavından başarılı olmak istiyorsanız 50 sorudan 35 tanesini doğru yapmak zorundasınız. Her soru 2 puana eşdeğerdir. Bu sınavda yanlışlar doğruları götürmediği için mantığınıza göre uygun yanıtları verebilirsiniz.

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavına giriş için ödenecek ücret ne kadar?

60 TL sınav ücreti ödemeniz gerekiyor. Bazı kurslar aday yerine sınav ücretini ödeyebiliyor bazıları ise ödemeniz için mesaj atabiliyor. her ihtimale karşı sürücü kursuna giriş ücretinin ne zaman ödeneceğini sorunuz.

 

27 Ağustos Ehliyet sınavından başarılı olursam ne olacak?

Sınavdan başarılı olduktan sonra direksiyon sınavına gireceksiniz. Direksiyon sınavları en erken 3 hafta sonra gerçekleştiriliyor. Direksiyon eğitimlerini sürücü kursları sınav daha belli olmadan vermeye başlıyorlar. Yeterince zamanınız olacaktır. Kalırsanız bir sonraki teorik sınava girmeniz gerekecektir. Sonraki sınav 8 Ekim 2016 tarihinde olacaktır.

 

Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sınav soruları sınavdan 2 gün sonra açıklanmaktadır. 

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır? 

Sınavdan 12 gün sonra ehliyet sınav sonuçları açıklanmaktadır. 

 

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavına girenler stajyer mi?

Evet stajyer olacaksınız. 75 ceza puanını aşmamak için trafik kuralları konusunda hassas davranmanız gerekecek.

10 ŞUBAT 2018 EHLİYET SINAV SORULARI VE SONUÇLARI SAYFASI

10 Şubat 2018 ehliyet sınavına girenlerin buluşma noktasında hoş geldiniz. Sınav bitmiştir. sorular açıklandı!

 

Soruları Online Çöz

Ehliyet sınav soruları 10 şubat

 

Ehliyet sınav sonuçları sorgulama

10 şubat ehliyet sınav sonuçları

 

10 Şubat Ehliyet sınavı soruları ve cevapları 

Soruları indirmek için:

K Kitapçığı, L KitapçığıM KitapçığıN Kitapçığı

 

10 Şubat 2018 Ehliyet sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Sınava hazırlanmak için konulara çok iyi çalışmanızı öneriyoruz. Bunu yanında 2013 yılından beri yeni müfredat olarak sorulmuş ehliyet sınav soruları sitede yüklüdür. Çıkmış soruları çözerek soru tiplerini de görmenizde fayda var. 

50 Soru olarak çöz

İlk yardım soruları

Trafik soruları

Motor soruları

Trafik adabı soruları

 
10 Şubat 2018 Ehliyet sınavında kaç soru sorulacak?

10 Şubat 2018 Ehliyet sınavında toplam 50 sorulacaktır. Bu sorulardan 12 Tanesi İlk yardım, 23 Trafik, 6 Trafik adabı ve 9 tane motor sorusu sorulacaktır.

{MIDDLE_ADSENSE}

 

Ehliyet sınavı kaç saat sürüyor?

Ehliyet sınavı 60 dakika sürmektedir. Türkiye genelinde tam olarak saat 11:00'de başlıyor aday sınavı bitirmeden dışarı çıkamıyor. Sınava geç gelen sınava alınmıyor. Sınava zamanında geliniz.

 

10 Şubat Ehliyet sınavını başarıyla tamamlamak için kaç puan gerekir?

Ehliyet sınavından başarılı olmak istiyorsanız 50 sorudan 35 tanesini doğru yapmak zorundasınız. Her soru 2 puana eşdeğerdir. Bu sınavda yanlışlar doğruları götürmediği için mantığınıza göre uygun yanıtları verebilirsiniz.

 

Ehliyet sınavına giriş için ödenecek ücret ne kadar?

75 TL sınav ücreti ödemeniz gerekiyor. Bazı kurslar aday yerine sınav ücretini ödeyebiliyor bazıları ise ödemeniz için mesaj atabiliyor. her ihtimale karşı sürücü kursuna giriş ücretinin ne zaman ödeneceğini sorunuz.

 

10 Şubat 2018 Ehliyet sınavından başarılı olursam ne olacak?

Sınavdan başarılı olduktan sonra direksiyon sınavına gireceksiniz. Direksiyon sınavları en erken 3 hafta sonra gerçekleştiriliyor. Direksiyon eğitimlerini sürücü kursları sınav daha belli olmadan vermeye başlıyorlar. Yeterince zamanınız olacaktır. Kalırsanız bir sonraki teorik sınava girmeniz gerekecektir. 

 

Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sınav soruları sınavdan 3 gün sonra açıklanmaktadır. 

 

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır? 

Sınavdan 10 gün sonra ehliyet sınav sonuçları açıklanmaktadır. 

 

Şubat Ehliyet sınavına girenler stajyer mi?

Evet stajyer olacaksınız. 75 ceza puanını aşmamak için trafik kuralları konusunda hassas davranmanız gerekecek.